تعلیم و تربیت


دخترى كه وارد خانه شوهر مى‏شود مسؤولیت اداره یك منزل بر عهده‏اش مى‏افتد.و براى اداره یك منزل اطلاعات مختلفى لازم است.
باید غذا پختن،لباس شستن،روفت و روب،اتو كردن،دوخت و دوز،مرتب كردن اثاث منزل، آداب مهماندارى،آداب معاشرت و رفت و آمد،شوهردارى،و بالاخره بچه‏دارى،و دهها مانند اینها را بداند.مرد از همسرتازه واردش انتظار دارد همه اینها را بداند و یك زن تربیت‏یافته كامل‏عیار باشد.لیكن متاسفانه این همه انتظار جامه عمل نمى‏پوشد و تازه‏عروس یا اصلا آداب زندگى را بلد نیست‏یا اگر چیزى بلد باشد خیلى‏محدود است.
چه كنیم؟این هم یكى از نواقص اجتماعى ما است.نه پدر و مادرمقید هستند آداب زندگى را به دخترشان یاد بدهند،نه برنامه آموزش وپرورش دختران چنان است كه به جاى مطالب بى‏ثمر،آداب زندگى را به‏دختران بیاموزد.به هر حال چاره‏اى نیست،باید در صدد علاج بر آمد.
مرد چون مى‏خواهد عمریرا با همسرش زندگى كند ناچار است درتعلیم و تربیت او كوشش نماید تا نواقص و عیوبش را برطرف سازد.اتفاقامرد هم از جهت‏سن بر همسرش فزونى دارد هم از لحاظ تجربیات واطلاعات.
اگر قدرى صبر و حوصله بخرج بدهد مى‏تواند نواقص او رابرطرف سازد و مطابق دلخواه تربیت كند.كارهایى را كه خودش بلد است‏با زبان خوش و نرمى به او یاد بدهد.در این باره مى‏تواند از زنان كاردان وبا تجربه‏اى كه در خانه هستند مانند مادر و خواهر و عمه و خاله، استفاده كندو از راهنماییهاى آنان بهره‏مند گردد.مى‏تواند كتابهایى را كه در فن‏طباخى، خانه‏دارى،مهمان‏دارى،شوهردارى،آداب معاشرت،نوشته شده تهیه كند و در دسترسش قرار دهد.
كتابهاى اخلاقى را خریده به خواندن تشویقش نماید.آداب‏معاشرت و رفت و آمد را به او یاد بدهد.اگر بد اخلاقى و خلاف ادب دید بازبان خوش و دلسوزى متذكرش سازد.لیكن باید از روى تفاهم و به‏صورت دلسوزى و مهربانى باشد نه به عنوان اعتراض و ایراد و نق نق و الاممكن است عكس العمل خوبى نداشته باشد.
مرد اگر در یكى دو سال اول زناشویى صبر و حوصله به خرج بدهدو با عقل و تدبیر به تعلیم و تربیت همسرش همت گمارد مى‏تواند او رامطابق دلخواه تربیت كند اگر هم موفقیت او صد در صد نباشد اما بدون‏شك مى‏تواند تا حدودى او را تكمیل كند.
درست است كه براى این كار صرف وقت و صبر و حوصله لازم‏است لیكن هر چه در این باره عنایت‏بخرج بدهد ارزش دارد.زیرا شریك‏زندگى و مربى فرزندانش را تكمیل نموده و تا آخر عمر از ثمرات این كاربهره‏مند خواهد شد.
یكى از موضوعات مهمى كه مرد باید بدان توجه داشته باشد اینست‏كه همسر تازه عروسش كه یك نفر مسلمان است و قاعدتا باید احكام وقوانین دین اسلام را بداند غالبا از آنها بى‏اطلاع است.حتى احكام ودستورات ابتدائى اسلام مانند وضو و نماز و غسل و تیمم را بلد نیست.
البته قبلا پدر و مادر وظیفه داشتند كه دخترشان را با احكام و قوانین اسلام‏آشنا سازند و وظائف دینى را به او یاد بدهند لیكن اكنون كه آنان در انجام‏وظیفه كوتاهى نموده‏اند و دوشیزه ساده‏لوح بیگناهى را به خانه بخت‏فرستاده‏اند این وظیفه سنگین بر عهده تو مى‏افتد. باید او را به وظائف دینى آشنا سازى و واجبات و محرمات اسلام را یادش بدهى.عقائد و اخلاق‏اسلامى را به طورى كه مطابق فهم او باشد تعلیمش كنى.اگر خودت‏مى‏توانى این كار را بر عهده بگیرى چه بهتر.و الا باید با مشورت اهل‏اطلاع كتابها و مجلات سودمند علمى و اخلاقى اسلام را تهیه نموده دراختیارش بگذارى و به خواندن تشویقش كنى.
رساله عملیه ساده‏اى را در اختیارش بگذارى.و در صورت لزوم‏مى‏توانى یك شخص متدین مورد اعتماد اهل اطلاع را براى تعلیم وتربیتش انتخاب كنى.
به هر حال،امر به معروف و نهى از منكر و ارشاد و راهنمایى زن‏وظیفه حتمى شوهر است.اگر بدین وظیفه عمل كرد همسرى متدین وعفیف و مهربان و خوش اخلاق و دانا و زندگى كن خواهد داشت كه علاوه‏بر ثوابهاى اخروى در همین دنیا نفعش عائد او خواهد شد.و اگر در انجام‏وظیفه كوتاهى نمود در این دنیا همسر بى‏اطلاع و ضعیف الایمانى خواهدداشت كه مصونیت دینى و اخلاقى ندارد و در قیامت نیز مورد بازخواست‏خداوند قهار قرار خواهد گرفت.
خداوند بزرگ در قرآن مجید مى‏فرماید:
اى كسانى كه ایمان دارید خودتان و خانواده‏تان را از آتشى كه‏هیزم آن انسانها و سنگ است محفوظ بدارید. (6)
امام صادق علیه السلام فرمود:وقتى آیه مذكور نازل شد یكى ازمسلمانان گریه مى‏كرد و مى‏گفت:من عاجزم كه نفس خودم را از آتش‏محفوظ بدارم در عین حال مامور شده‏ام كه اهل بیتم را نیز از دوزخ نگهدارم!!پیغمبر اكرم (ص) فرمود:همین مقدار كافى است كه آنان را امركنى به كارهایى كه خودت ماموریت دارى آنها را انجام دهى و نهى كنى ازكارهایى كه خودت باید آنها را ترك كنى. (7)
پیغمبر اكرم صلى الله علیه و آله فرمود:مرد به سرپرستى خانواده‏گمارده شده است و هر سرپرستى نسبت‏به زیردستانش مسؤولیت دارد (8) .
رسول خدا (ص) زنها را یاد نموده فرمود:پیش از اینكه شما را به‏كارهاى بد وادار كنند،به كارهاى نیك دعوتشان كنید (9) .

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 17 دی 1388    | توسط: نوید    |    | نظرات()